Piotr Borowiak (ur. 25 maja 1998r. w Pyskowicach) – fotograf, kronikarz i historyk regionalny. Autor opracowania „Stacja Pyskowice”, gromadzącego archiwa, ilostany i aktualności nt. kolei piaskowych na Górnym Śląsku, węzła oraz stacji kolejowej Pyskowice, z przyległym doń Skansenem Kolejowym w Pyskowicach.
Współpracował z Fundacją „Napraw Sobie Miasto” Katowice przy tworzeniu projektu analizy jakościowej oraz promocji transportu zbiorowego „GOP Gear”; który dał przyczynek do późniejszego powstania „Stacji Pyskowice” w 2018 r. (po przekształceniu ze Śląskiego Forum Kolei Ruchu Regionalnego). Obecnie zaangażowany w prace analityczne i kronikarskie, skupione wokół projektu odbudowy lokalnej linii kolejowej nr 198, historii projektów przeszłych i obecnego planowania kolei aglomeracyjnej (metropolitalnej) dla Górnego Śląska w ramach Metropolii GZM.
Fotografia | Realizuje fotograficzne projekty dokumentalne: m.in. „Ellada” (2016-obecnie) – poświęcona skupieniu uwagi turystów na problemy gospodarcze mieszkańców wysp greckich, utrzymujących się wyłącznie z turystyki; oraz „Piaskownie” (2017-obecnie) poświęcony przekształceniom krajobrazowym, w rejonie działań odkrywkowych kopalń piasku i surowców mineralnych; ich wpływom na środowisko naturalne, a także życie mieszkańców okolicznych miejscowości. Dokumentował także likwidację wsi, znajdujących się na terenie nowego zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny (z naciskiem na wsie Nieboczowy i Ligota Tworkowska).
Literatura | W latach 2015–2018, w Gliwicach, wydał trzy tomy poezji: „Modlitewnik” (2015), „Zniewolona (2016), oraz „SZA” (2018); w których traktował o tematach seksualności i nastrojów duchowych współczesnej, polskiej młodzieży. Jego liryka charakteryzuje się niestałą płcią podmiotu lirycznego, wieloma odniesieniami do symboliki i tekstów o charakterze religijnym i eklektycznym, a także elementami korespondencji sztuki z wydaniami innych polskich twórców, głównie z branży muzycznej. Każde z wydań jest ilustrowane fotografiami feministycznego aktu. Wydania z lat 2015-2018 zostały pozytywnie przyjęte m.in. przez redakcję czasopisma literackiego "Topos".
Od 2020 r. Borowiak publikuje również teksty krytykujące aktualne wydarzenia i nastroje społeczne w kraju. Utrzymany w tej stylistyce tom „24.” został wydany jedynie w formie publikacji cyfrowej, 24 maja 2020r. Autor zachęca do realnego wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet lub innych organizacji pomocowych/charytatywnych w zamian za udostępnienie swoich liryków w formie darmowych PDF.
stacjapyskowice.info | stacja pyskowice facebook | instagram
Prezentowane poniżej materiały fotograficzne to dokumenty PDF w wersji roboczej o sporej wadze pliku (250-350MB).
Może zachodzić potrzeba wczytania całości przez dłuższą chwilę.
Proszę mieć na uwadze, że są to w większości materiały rozwojowe, więc nie jest to jeszcze ostateczny, finalny materiał.
stacjapyskowice.info
662 119 559
I speak Polish, English and Czech.