top of page

TURYSTYKA

Jednym z najważniejszych działań kolektywu Stacja Pyskowice Kolej Aglomeracyjna i Muzealna w GOP jest promocja turystyki transportowej i industrialnej, jako idealnego sposobu na połączenie rozrywki i odpoczynku z nauką o technice, historii rozwoju regionu czy transporcie.

 

W tym dziale przedstawiamy Państwu najciekawsze atrakcje zlokalizowane w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym lub jego najbliższej okolicy. Sami z przyjemnością je odwiedzamy i realizujemy wspólnie misję rozwoju ducha historii wśród zwiedzających.

Kolejkowo Gliwice - Cudowny świat w miniaturze

 

Największe w Polsce stałe wystawy makiet kolejowych zlokalizowane w Gliwicach i Wrocławiu, dysponujące najobszerniejszą powierzchnią wystawową zrealizowaną w skali G w całej Europie. Są też jedynymi makietami w Polsce, po których pływają statki.

 

Skupiając się na ekspozycji gliwickiej - zobaczymy tutaj makiety miejskie przedstawiające obiekty z całego Górnego Śląska: Gliwic (dworzec kolejowy, rynek, radiostacja), Rudy Śląskiej (Huta Pokój, Nowy Bytom), Bytomia (KWK Szombierki), Katowic (ulice Stawowa i 3 Maja, Nikiszowiec), Chorzowa (Park Etnograficzny), czy Będzina (zamek).

 

Zdecydowana większość wystawy opiera się na rzeczywistych obiektach i jest wybudowana w modelarskiej skali G. Prezentowane są tutaj także dwie makiety o fikcyjnym krajobrazie w skali H0. Kolejkowo Gliwice dysponuje jedyną na świecie makietą z realnym odwzorowaniem warunków atmosferycznych (padający deszcz, burza). Całości wizualnej dopełnia cykl dnia i nocy oraz mnogość polskiego (i nie tylko) taboru, kursującego po całej powierzchni sali wystaw, tuż obok ruchu miejskiego (samochody, tramwaje).

Kolejkowo to świetne miejsce na wycieczkę niezależnie od pogody, wieku, płci oraz zainteresowań zwiedzających. Jest doskonałą wystawą dla osób chcących poznać czym jest Górny Śląsk, zaznając przy tym dodatkowych atrakcji oraz dawki humoru. Przewodnicy prowadzą wycieczki zorganizowane dostosowywane do wieku zwiedzających (wymaga wcześniejszej rezerwacji), wycieczki tematyczne, a także warsztaty modelarskie dla młodszych gości. Na miejscu jest również udostępniona kawiarnia oraz sala zabaw dla najmłodszych.

Gliwicki oddział, zlokalizowany w CH Europa Centralna, dostał wiele nagród i wyróżnień za organizację wystaw i wydarzeń specjalnych, a także działalność charytatywną: m. in. 2 miejsce w plebiscycie Top Atrakcje w kategorii rekreacja rodzinna w 2022r.

  • Facebook
  • Instagram

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - SGKW

 

Jedna z najstarszych kolei wąskotorowych na świecie i najstarsza działająca nieprzerwanie od lat 50-tych XVIII wieku. Od 2002 roku funkcjonuje jako muzeum i kolej turystyczna pod zarządem Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Kilkuwagonowe składy, w trakcji zarówno spalinowej jak i parowej, kursują pomiędzy Miasteczkiem Śląskim a Bytomiem i Tarnowskimi Górami, przewożąc nie tylko miłośników kolei, ale i chcących odpocząć nad pobliskim zalewem Nakło - Chechło, oraz gości zwiedzających Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. 

Zobaczyć tutaj można pracę obsługi przy wyprawianiu pociągów, manewry na stacji czy prace utrzymaniowe. Dodatkowo, do zwiedzania udostępniane są budynki nastawni i izby tradycji kolejowej. Zwiedzającym towarzyszą przewodnicy, którzy przeprowadzają wycieczki dla różnych grup wiekowych. Można tutaj także wynająć własny pociąg i/lub przestrzeń, dla organizacji plenerów fotograficznych, czy wydarzeń kulturalnych i prywatnych.

Kolej znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i bierze udział w Industriadach, a także zdobyła znaczące nagrody i wyróżnienia za organizację placówki, w tym m. in. 1 miejsce w plebiscycie Perły w Koronie Województwa Śląskiego w roku 2010.

 

  • Facebook

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

 

Wyjątkowy w skali świata obiekt, w którym uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Turyści mogą tutaj odkryć, kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedzieć się, jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła natura. Można tutaj poczuć klimat dawnej górniczej pracy i przepłynąć łodziami podziemną rzekę - jedną z największych atrakcji jest przepływ na trasie o długości 270 m. Prawie 2 kilometry podziemnych korytarzy przypominają trójkąt i łączą ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł", „Żmija" i „Szczęść Boże".

 

Podziwiać można także przyrodę - różne gatunki grzybów, porostów oraz niezwykłe zjawiska przyrodnicze (w tym jedyny w Europie lej krasowy). W budynku nadszybia kopalni mieści się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Na terenie kopalni znajduje się restauracja „Szynk na Grubie", sklep z pamiątkami, minerałami oraz bezpłatny parking (dla samochodów i autokarów). Trasa Zabytkowej Kopalni Srebra jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Ograniczeń wiekowych nie ma żadnych.

Skansen Maszyn Parowych

 

Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. To jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn  i parowozów. Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe.

 

Wszystkie eksponaty pozyskało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – właściciel skansenu i kopalni srebra. Oprócz maszyn napędzanych siłą pary, na terenie skansenu znajdują się również inne ciekawe eksponaty takie jak koło wodne. Zanim nastał wiek pary do produkcji metali wykorzystywano potężne drewniane konstrukcje. Aby wprawić je w ruch wykorzystywano do tego celu siłę wody. Tutejszy eksponat ma aż 4 metry średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII w. Jest jedynym niezaliczonym do zabytków techniki parowej.

Kolej Wąskotorowa w Rudach Raciborskich

 

Zorganizowana na dawnej trasie jednej z najbardziej obleganych pasażerskich nitek kolei wąskotorowych w GOP po II WŚ; ciągnącej się od Gliwic po Racibórz (dawniej Górnośląskie Koleje Wąskotorowe). Dziś, składy rudzkiej wąskotorówki, w trakcji spalinowej jak i parowej, kursują po fragmentach byłej magistrali: Rudy - Rybnik Stodoły i Rudy - Stanica.

 

Przejazd tutejszym wąskim torem stanowi świetną okazję do aktywnego zwiedzania na świeżym powietrzu, z naciskiem na poznawanie historii transportowej regionu. Po tym, można udać się na relaks, przy zorganizowanym tuż obok stacji w Rudach placu z miejscem do rozpalenia ogniska. Rudzką kolejkę otaczają lasy sprzyjające zarówno odpoczynkowi, jak i długim wycieczkom pieszym i rowerowym. Do zwiedzania udostępniana jest lokomotywownia oraz budynek kasowy, wyposażone w sprzęt z minionej epoki. Czuć też powiew współczesności - powstała tu edukacyjna ścieżka multimedialna. 

 

Powierzchnie czy składy kolejki można wynająć na potrzeby organizacji wycieczek czy własnych imprez.

 

  • Facebook

Skansen Taboru Kolejowego w Pyskowicach

 

Jedna z największych i najstarszych prywatnych kolekcji taboru normalnotorowego w Polsce zlokalizowana na terenie dawnej stacji kolejowej w Pyskowicach, dokładniej - na torowiskach i w budynkach byłej parowozowni oraz wagonowni. Historię tego miejsca szerzej opisujemy w osobnym dzialeObecnie można zobaczyć tutaj zimne eksponaty, w większości oczekujące na renowację lub przywrócenie do ruchu. Jest to też jedno z niewielu miejsc na mapie, gdzie spotykają się dawni pracownicy MD Pyskowice, kolei piaskowej oraz innych okolicznych zakładów i zarządów dzieląc się wiedzą i wspomnieniami z każdym ciekawym opowieści gościem.

 

Z uwagi na wieloletni brak porozumienia pomiędzy władzami kolejowymi a samorządami i Towarzystwem Ochrony Zabytków Kolejnictwa z Pyskowic, które opiekuje się kolekcją, placówka nie jest na ten moment udostępniona do zwiedzania grupom zorganizowanym. Można natomiast po uprzednim kontakcie z TOZK oraz PKP występować o wejście indywidualne, wynajem powierzchni oraz zgromadzonych tutaj eksponatów na cele planów filmowych, zdjęciowych, wydarzeń kulturalnych itp. Towarzystwo dysponuje także czynnym parowozem Ty42-24 ze składem trzech osobowych wagonów "ex-piaskowych", również możliwych do wynajęcia na cele pociągów specjalnych, filmowych czy retro. Maszyna stacjonuje obecnie poza terenem skansenu.

bottom of page