Linia kolejowa 132

Bytom - Wrocław Główny

Linia kolejowa 135

Gliwice Łabędy - Pyskowice

Linia kolejowa 152

Pyskowice - Lubliniec

Linia kolejowa 198

Pyskowice Miasto - Pyskowice

 

Otwarcie linii kolejowych, początek ruchu pasażerskiego.

W roku 1879 otwarto dwie linie kolejowe prowadzące z Pyskowic - pierwszą do Toszka, oraz drugą do Bytomia. Rok później powstał jednotorowy łącznik Pyskowice - Gliwice, otwarty 1 marca 1880. Umożliwił on nie tylko bezpośrednią komunikację kolejową między tymi dwoma miastami, ale i połączenie Gliwic ze Strzelcami Opolskimi. Z początku istnienia była to trasa bezpośrednia, dopiero w 1942r. powstał przystanek Rotfeld, po wojnie "Łabędy Przystanek" a od 1968r. do dzisiaj - Gliwice Kuźnica.

 

Elektryfikacja i funkcjonowanie do upadku PRLu.

3 października 1960r. zakończono elektryfikację linii 135. Okres świetności to regularne i częste kursy głównie między Pyskowicami a Gliwicami w ruchu osobowym oraz między Gliwicami a Strzelcami Opolskimi i Opolem włączając również pociągi z/do Katowic, Krakowa, Wrocławia a nawet Rzeszowa, Słupska i Szczecina w ruchu pospiesznym/dalekobieżnym. 

Elektryfikacja przynosi także poprowadzenie jednotorowej odnogi kolejowej (linia 198) w kierunku nowopowstającego osiedla na północy miasta. Jej otwarcie nastąpiło 4 grudnia 1964. Od tej pory peron 1 stacji Pyskowice był przeznaczony do obsługi tzw. "Bytomki" tj. głównie pociągów w relacji Pyskowice Miasto - Pyskowice - Bytom. Liczyła sobie zaledwie 6 kilometrów długości a jej budowa zajęła ok. 2,5 roku i pochłonęła ok. 26,5 miliona złotych. Dzięki jej powstaniu mieszkańcy zyskali połączenia nie tylko do Gliwic czy Bytomia, ale i Katowic, Sosnowca a nawet Zawiercia czy Częstochowy.

 

Im bliżej jednak lat 90 tym bardziej kolej w regionie traciła na połączeniach. Ruch na linii do "Miasta" został zawieszony 3 kwietnia 2000r. Likwidacja ruszyła niedługo potem. Rozebrano torowisko, sieć trakcyjną i przyrządy sterowania ruchem a także nastawnię Pyskowice Miasto. Budynek zamknięto i przeznaczono na wynajem. Do 2006 roku zostały całkowicie rozkradzione perony oraz bramowe wejście dla pasażerów przystanku Miasto z zegarem i szyldem przystanku.

 

Ostatnimi pociągami dalekobieżnymi z postojem w Pyskowicach przed przerwą trwającą od 2005 do 2018 roku były uruchamiane przez PKP "Galicja" (Wrocław-Przemyśl) oraz "Bolko" (Wrocław-Lublin). Nadzieją na powrót "dawnych złotych czasów" było przywrócenie do życia w roku 2009 tych samych relacjach co wcześniej pociągów "Galicja" i "Bolko" pod szyldem marki interREGIO będącej już własnością spółki Przewozy Regionalne (dzisiaj PolRegio) wyodrębnionej od PKP i przekazanej we władze samorządowe. Pociągi te jednak nie miały w rozkładzie ujętych planowych postojów w Pyskowicach. Zatrzymywały się w peronach tej stacji jedynie technicznie w okresie 2010-2012 podczas modernizacji szlaku na odcinku Pyskowice-Strzelce Opolskie. Postoje były wymuszane przez prowadzenie ruchu po jednym torze na odcinku Pyskowice-Gliwice. Dzięki modernizacji prędkość przelotowa pociągów dalekobieżnych przejeżdżających przez Pyskowice wzrosła z 40/60 do 100km/h.

Znaczenie linii obecnie

Linia Gliwice Łabędy - Pyskowice (linia 135) jest częścią magistrali CE30, która jest magistralą towarową należącą do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego łączącego Niemcy, Polskę i Ukrainę. Łączy ona najważniejsze centra i regiony ekonomiczne południowej Polski: województwo dolnośląskie, województwo opolskie, województwo śląskie, województwo małopolskie i województwo podkarpackie. Odcinek Pyskowice – Wrocław (linia 132) umieszczony jest w wykazie linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

W rozkładzie jazdy 2017/2018 oraz 2018/2019 zatrzymywały się w Pyskowicach pociągi dalekobieżne spółki PKP InterCity jadące z/do Katowic, Wrocławia oraz Lublina. Były to jednak tylko 3 postoje planowe na dzień pociągów IC "Panorama", IC "Bolko" oraz IC "Sztygar". Z nowym rozkładem 2020/2021, Pyskowice zyskały kilka nowych połączeń dalekobieżnych z wieloma miastami w Polsce, takimi jak Wrocław, Kraków, Mysłowice, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot i Bydgoszcz.

 

Linią 135 wytrasowany jest także poc. międzynarodowy EC/IC Wawel relacji Kraków Główny - Berlin - Kraków Główny, obsługiwany przez PKP IC (bez postoju w Pyskowicach). Jest to powrót znanego składu, po 6 latach od przerwy w jego kursowaniu. 

czarne tło

Zawartość tej, jak i każdej z podstron niniejszego portalu stanowi działo autorskie chronione prawem autorskim. Tekst oraz materiały zawarte w portalu stacjapyskowice.info nie mogą być powielane, reprodukowane lub kopiowane bez zgody autora/autorów opublikowanych opracowań, z wyjątkiem użytku na prawie cytatu. Stacja Pyskowice dysponuje wszelkimi potrzebnymi zgodami na użycie materiałów chronionych prawem autorskim osób, które zechciały wesprzeć zasoby portalu.