top of page

 

Pociągi specjalne "Śląsk 2022" - Pociągiem przez aglomerację!

Specjalne pociągi turystyczne organizowane przez Turystykę Kolejową TurKol.pl pod hasłem "Śląsk 2022 - Pociągiem przez Aglomerację!" kursowały przez pierwsze dni maja odcinkami głównych i lokalnych linii kolejowych przebiegających na terenie Dolnego i Górnego Śląska oraz Opolszczyzny.

 

Trasy pociągów, ku uciesze sympatyków kolei, przebiegały fragmentami linii głównych oraz tych wyłączonych z ruchu lub nieobsługiwanych na co dzień przez poc. pasażerskie. Każdy ze składów ciągnęły lokomotywy spalinowe serii SM42 w klasycznym zielonym malowaniu, mając na haku do czterech wagonów w retro oliwkowym malowaniu.

Majówka z pociągami TurKolu pozwoliła poczuć klimat dawnych lat oraz zobaczyć Dolnośląskie i Górnośląskie krajobrazy z zupełnie innej perspektywy. Pociągi "Sztygar", "Elektroda", "Żwirek", "Muchomorek", "Górnik", "Spodek", "Hutnik", "Maluch", "Przemsza", "Rudy", "Piekarz" oraz "Ślązak" odwiedziły m. in. Wrocław, Kędzierzyn Koźle, Pyskowice, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Bytom, Rudę Śląską, Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Tychy, Tarnowskie Góry, Racibórz i wiele pomniejszych stacji.

Rozkłady jazdy i informacje szczegółowe na stronie TurKol.pl

Fotografie pamiątkowe

(Peronówki)

SM42-742 z pociągiem "Ślązak" mija Borowiany w kierunku Kielczy (fot. Kamil Banisz)

SM42-742 z pociągiem "Rudy" wjeżdżając na stację Zabrze, mija się z IC Osterwa do Krakowa prowadzonym przez EP07-174 (fot. Wojciech Starosolski)

SM42-742 wjeżdża do Zabrza, gdzie wykona oblot i pojedzie w kierunku stacji Ruda Chebzie (fot. Kamil Banisz)

SM42-742 wyjeżdża z pociągiem "Maluch" z Bierunia Starego (fot. Kamil Banisz)

SM42-742 wyjeżdża z Mysłowic z pociągiem "Hutnik" w kierunku stacji Mysłowice Brzezinka (fot. Kamil Banisz)

SM42-742 z pociągiem "Górnik" przelatuje przez p.o Ruda Śląska kierując się w stronę Chorzowa (fot. Krystian Sobel)

Fotografie pamiątkowe

(Szlakówki)

SM42-742 z pociągiem "Rudy" na szlaku Bytom Karb - Podg. Bytom Północ jedzie w kierunku Bytomia Płn. (fot. Wojciech Starosolski)

SM42-742 z pociągiem "Maluch" rel. Katowice - Bieruń Stary - Katowice wjeżdża do Bierunia Starego (fot. Kamil Banisz)

Bieruń Stary, SM42-742 wykonuje oblot pociągu "maluch" aby zabrać go z powrotem do Katowic (fot. Kamil Banisz)

SM42-742 z pociągiem "Elektroda" na szlaku podg. Szczygłowice Kopalnia-Leszczyny kieruje się w kierunku stacji końcowej (Wojciech Starosolski)

SM42-742 z pociągiem "Rudy" rel. mija miejsce dawnego podg. Orzegów jadąc szlakiem Ruda Chebzie - Zabrze Biskupice (fot. Kamil Banisz)

SM42-742 z pociągiem "Żwirek" na szlaku Pietrowice Wielkie-Baborów jedzie w kierunku stacji końcowej (fot. Wojciech Starosolski)

bottom of page