fotografia   ·   literatura   ·   historia   ·  opinie

Stacja Pyskowice powstała w 2015 r., jako autonomiczny względem samorządów i organizacji wszelakich, prywatny portal, oferujący dostęp do treści poświęconych głównie historii węzła kolejowego w Pyskowicach, wszystkich projektów kolei aglomeracyjnych na Górnym Śląsku, Pyskowickiego Skansenu Kolejnictwa, a także kolei piaskowych i innych. Jej inicjatorami byli Piotr Borowiak, Franciszek Krawczyk oraz Michał Zbiciak.

 

Na przestrzeni ostatnich lat, projekt rozrósł się nie tylko pod względem oferowanych internetowo treści, ale także działań podejmowanych poza strefą cyfrową. Dziś, Stacja Pyskowice to nie tylko największa dostępna w internecie monografia poświęcona w/w tematyce, ale również stale aktualizowany panel najważniejszych wiadomości, sporządzana na bieżąco kronika dziejów współczesnych, archiwizacja i digitalizacja danych, współorganizacja imprez kolejowych i przejazdów z pociągami specjalnymi, a także współpraca z modelarzami, twórcami gier czy symulatorów kolejowych.

 

W ramach kolektywu Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna dla GOP podejmujemy wiele współprac krajowych i zagranicznych mających na celu popularyzować wiedzę historyczną, hobby, bezpieczeństwo, a także turystykę industrialno-transportową, włącznie z takimi odgałęzieniami jak eksploracja miejska czy trainspotting. Dążymy także do utworzenia w budynku remontowanego dworca w Pyskowicach Izby Pamięci Kolejowej oraz Muzeum Kolejnictwa na bazie zabytkowego kompleksy byłej parowozowni wachlarzowej.

 

 

 

 

 

Stacja Pyskowice jest medium ulokowanym pomiędzy różnymi inicjatywami prywatnymi wokół Pyskowic, mającymi na celu zachowanie znaczącej dla całego regionu, odchodzącej już na drugi plan historii kolejnictwa oraz przemysłu.

 

Jeśli jesteś zainteresowany którąkolwiek z odnóg naszej działalności i poszukujesz ekipy, która sprosta Twoim wymaganiom, zachęcam do kontaktu w sprawie ochrony zabytków, organizacji imprez, plenerów i planów zdjęciowych, wynajmu taboru oraz rekwizytów z minionej epoki parowozów.

www.stacjapyskowice.info

662 119 559