top of page
podpis.png

_autor

Piotr Borowiak, ur. 25 V 1998 r. w Pyskowicach. Pierwsze kroki w fotografii stawiał jako uczeń gliwickiej Grupy Fotograficznej "Aczkolwiek". Fotografię i słowo pisane traktuje jako artystyczne uniesienie, autoterapię, wyrażenie myśli.

_fotografia

Borowiak staje po obu stronach obiektywu, częściej jednak w roli fotografującego. W sztukach wizualnych uznaje naturalność i otwartość. Fotografię traktuje jako ucieczkę w świat bezpieczny, wolny od uprzedzeń, pozwalający na kontakt z drugim człowiekiem na intymnym poziomie, pełnym szacunku do natury, świata i siebie nawzajem.

_literatura

W latach 2015 – 2018, w Gliwicach, wydał trzy tomy liryki: „Modlitewnik” (2015), „Zniewolona (2016), oraz „SZA” (2018); które stanowią tryptyk traktujący o uczuciowości współczesnej, polskiej młodzieży. Charakteryzuje go oniryczna konwencja, liczne odniesienia do symboliki i tekstów o charakterze religijnym i eklektycznym; również często występujące elementy korespondencji sztuki z wydaniami innych artystek i artystów. Tryptyk został pozytywnie przyjęty przez redakcję czasopisma literackiego "Topos".

 

Najnowszy tom pt. „24.” został wydany jedynie w formie publikacji cyfrowej 24 maja 2020. Publikacja zawiera dokładnie 24 liryki utrzymane w tonie niezgody i krytyki wobec ówczesnych wydarzeń, oraz panujących nastrojów politycznych w kraju.

W 2023 roku zapowiedziano dwa nowe tomy, których fragmenty można przeczytać na ig @_pborowiak

_historia

Projekt cyfrowego muzeum Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP; powstał w 2015r. z inicjatywy Borowiaka, Franciszka Krawczyk oraz Michała Zbiciak. Inicjatywa powstała w celu pozyskiwania, archiwizacji i digitalizacji danych dot. historii miasta Pyskowice, węzła kolejowego w Pyskowicach, wszystkich projektów kolei aglomeracyjnych na G. Śląsku, kolei muzealnych i piaskowych; a także ochrony zabytków, promocji dziedzictwa oraz turystyki industrialno-transportowej w regionie.

 

Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP została wyróżniona jako „Marka Lokalna” w 2021 roku. O dokonaniach „Stacji” publikowały największe krajowe media, m. in.: Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Rynek Kolejowy, Stalowe Szlaki i Świat Kolei.

_wystawy/spotkania

2021 Koniec Lata live session, Cechownia Gliwice, koncert wraz z premierą filmu (jako współorganizator, konsultant techn.)

2018 SZA, Biblioforum Gliwice, premiera książek "Zniewolona" i "SZA"

2017 Próba materii, Stacja Artystyczna Gliwice (z grupą Aczkolwiek)

2015 Modlitewnik, Kawka Gliwice, wystawa fotografii i premiera książki

2014 Istnienie Podcień, Pyskowice

bottom of page