top of page
podpis.png

_autor

Piotr Borowiak, ur. 25 V 1998 r. w Pyskowicach. Pierwsze kroki w fotografii stawiał jako uczeń gliwickiej Grupy Fotograficznej "Aczkolwiek". Fotografię i słowo pisane traktuje jako artystyczne uniesienie, autoterapię, wyrażenie myśli.

_fotografia

Borowiak staje po obu stronach obiektywu, częściej jednak w roli fotografującego. W sztukach wizualnych uznaje pełną naturalność i otwartość. Fotografię traktuje jako ucieczkę w świat bezpieczny, wolny od uprzedzeń, pozwalający na kontakt z drugim człowiekiem na intymnym poziomie, pełnym szacunku do natury, świata i siebie nawzajem.

_literatura

W latach 2015 – 2018, w Gliwicach, wydał trzy tomy liryki: „Modlitewnik” (2015), „Zniewolona (2016), oraz „SZA” (2018); które stanowią tryptyk traktujący o uczuciowości współczesnej, polskiej młodzieży. Charakteryzuje go oniryczna konwencja, liczne odniesienia do symboliki i tekstów o charakterze religijnym i eklektycznym; również często występujące elementy korespondencji fragmentów tryptyku z wydaniami innych artystek i artystów. Tryptyk został pozytywnie przyjęty przez redakcję czasopisma literackiego "Topos".

 

Najnowszy tom pt. „24.” został wydany jedynie w formie publikacji cyfrowej 24 maja 2020. Publikacja zawiera dokładnie 24 liryki utrzymane w tonie niezgody i krytyki wobec ówczesnych wydarzeń, oraz panujących nastrojów politycznych w kraju.

W 2023 roku zapowiedziano dwa nowe tomy, których fragmenty można przeczytać tutaj. W grudniu 2023 ukazał się także kolejny "Rocznik Miasta Pyskowice", gdzie Borowiak po raz pierwszy występuje jako współautor w publikacji monograficznej.

_historia

W 2015r. z inicjatywy Borowiaka, Franciszka Krawczyka oraz Michała Zbiciaka powstał projekt cyfrowego muzeum "Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP". Ma on na celu pozyskiwanie, archiwizację i digitalizację danych dot. historii miasta Pyskowice, węzła kolejowego w Pyskowicach, wszystkich projektów kolei aglomeracyjnych na Górnym Śląsku, kolei muzealnych, piaskowych; a także ochrony zabytków, promocji kultury, dziedzictwa oraz turystyki industrialno-transportowej w regionie.

 

"Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP" została wyróżniona jako „Marka Lokalna” w 2021 roku. O dokonaniach „Stacji” publikowały największe krajowe media, m. in.: Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Rynek Kolejowy, Stalowe Szlaki i Świat Kolei. W 2023 roku otwarto w Pyskowicach "Stację Kultury" - placówkę kulturalno-muzealno-społeczną, gdzie za wystrój oraz ekspozycje stałe i czasowe poświęcone kolejnictwu odpowiadali członkowie "Stacji Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP".

_wystawy/spotkania

2024 Historia Węzła Kolejowego w Pyskowicach, Stacja Kultury Pyskowice, otwarcie stałej ekspozycji fotograficznej

2024 Stacja Kultury - otwieramy!, Stacja Kultury Pyskowice, uroczyste otwarcie obiektu i stałej ekspozycji muzealnej

2023 W obronie dziedzictwa Stacji Pyskowice, Nastawnia Pk5 Pyskowice, terenowe spotkanie historyczne

2023 Rocznik Miasta Pyskowice 2023, Ratusz Pyskowice, premiera książki

2021 Koniec Lata, Cechownia Gliwice, koncert wraz z premierą live session

2018 Światowy Dzień Poezji, Biblioteka Centralna Gliwice, spotkanie autorskie

2018 SZA, Biblioforum Gliwice, spotkanie autorskie, premiera książek "Zniewolona" i "SZA"

2017 Próba materii, Stacja Artystyczna Gliwice, wystawa fotografii (z grupą Aczkolwiek)

2016 Modlitewnik, MOKiS Pyskowice, spotkanie autorskie (z Tomaszem Sobanią)

2015 Modlitewnik, Kawka Gliwice, spotkanie autorskie, wystawa fotografii i premiera książki

2014 Istnienie Podcień, Pyskowice, spotkanie autorskie, wystawa fotografii i zapowiedź książki

bottom of page