top of page
podpis.png

_pborowiak

 

Piotr Borowiak, ur. 25 V 1998 r. w Pyskowicach. Powiązany wieloma projektami twórczymi i dokumentalnymi z regionem Górnego Śląska. Pierwsze kroki stawiał jako uczeń gliwickiej Grupy Fotograficznej "Aczkolwiek".

 

Obecnie zaangażowany w działalność związaną z historią kolejnictwa, urbanistyki GOP; a także zachowywaniem zabytków natury technicznej i rozwojem turystyki transportowo-industrialnej. Fotografię i słowo pisane traktuje jako artystyczne uniesienie, terapię, wyrażenie myśli.

_fotografia

 

Borowiak staje po obu stronach obiektywu, częściej jednak w roli fotografującego. W sztukach wizualnych uznaje naturalność i otwartość. Fotografię traktuje jako ucieczkę w świat bezpieczny, wolny od uprzedzeń, pozwalający na kontakt z drugim człowiekiem na intymnym poziomie, pełnym szacunku do natury, świata i siebie nawzajem.

_literatura

 

W latach 2015 – 2018, w Gliwicach, wydał trzy tomy liryki: „Modlitewnik” (2015), „Zniewolona (2016), oraz „SZA” (2018); które stanowią tryptyk traktujący o uczuciowości współczesnej, polskiej młodzieży. Charakteryzuje go oniryczna konwencja, liczne odniesienia do symboliki i tekstów o charakterze religijnym i eklektycznym; również często występujące elementy korespondencji sztuki z wydaniami innych artystek i artystów. Tryptyk został pozytywnie przyjęty przez redakcję czasopisma literackiego "Topos".

 

Najnowszy tom pt. „24.” został wydany jedynie w formie publikacji cyfrowej 24 maja 2020. Publikacja zawiera dokładnie 24 liryki utrzymane w tonie niezgody i krytyki wobec ówczesnych wydarzeń, oraz panujących nastrojów politycznych w kraju.

W 2023 roku zapowiedziano nowy tom, którego fragmenty można przeczytać na ig @_pborowiak

_historia

 

W 2015r. Piotr Borowiak, Franciszek Krawczyk i Michał Zbiciak zawiązali projekt Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna w GOP. Serwis internetowy projektu funkcjonuje jako niezależna baza danych, oferująca dostęp do treści poświęconych historii węzła kolejowego w Pyskowicach, wszystkich projektów kolei aglomeracyjnych na Górnym Śląsku, Pyskowickiego Skansenu Kolejnictwa, a także kolei piaskowych i turystyki industrialno-transportowej w regionie. Zadaniem kolektywu jest pozyskiwanie, archiwizacja i digitalizacja danych historycznych, współorganizacja imprez kolejowych oraz przejazdów z pociągami specjalnymi, a także liczne współprace krajowe i zagraniczne w zakresie promocji kolejnictwa.

_wystawy/spotkania

2021  "Koniec Lata", Cechownia Gliwice koncert wraz z premierą filmu (jako współorganizator, konsultant techn.)

2018  "SZA", Biblioforum Gliwice, premiera książek "Zniewolona" i "SZA"

2017 "Próba materii", Stacja Artystyczna Gliwice (z grupą Aczkolwiek)

2015 "Modlitewnik", Kawka Gliwice, wystawa fotografii i premiera książki

2015 "Portret Gliwiczan", Forum Gliwice, UM Gliwice (z grupą Aczkolwiek)

2014 "Istnienie" Podcień, Pyskowice

bottom of page