Pociągi specjalne, okolicznościowe i retro

Pyskowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
 
10/11 X 2020
poc. specjalny "Pełną parą ku przyszłości"

Parowóz Ol49-59 Parowozowni Wolsztyn wraz ze składem wagonów z lat 20 i 30 XXw. poprowadził sześć pociągów ogólnodostępnych retro oraz jeden zamknięty (dla mediów) na trasach z Katowic do Tychów, Mysłowic, Mikołowa, Bytomia i Gliwic, odwiedzając także stacje pośrednie w celu wykonania fotostopów.

 

Pociągi zostały zorganizowane z okazji 10-lecia istnienia Kolei Śląskich (2010-2020) i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Niektóre kursy, biorąc pod uwagę mocno ograniczoną (z uwagi na pandemię Covid-19) liczbę darmowych miejscówek, zostały wypełnione w 100% już w kilka godzin po otwarciu rezerwacji online. Jeszcze więcej uwagi i zainteresowania składy przyciągały wśród osób, które podziwiały składy na dworcach, szlaku i podczas manewrów.

Koleje Śląskie spotkały się zarówno z falą pozytywnych komentarzy od uczestników, za promocję historii kolei i przyciągającą atrakcję turystyczną jak i falą krytyki głoszącej sprzeciw wobec wynajęcia parowozu, który musiał pokonać drogę z Wolsztyna (Wielkopolska) na Śląsk, podczas gdy w pełnej gotowości oczekiwał parowóz TOZK Ty42-24, stacjonujący w Gliwicach.

Pełna fotorelacja z opisem po kliknięciu w fotografię.

 
18 V 2020
poc. specjalny "Cztery Jeziora"

Spalinowozy SM42-2587 "Maja" ZEM Łabędy oraz SM42-2308 Śląskiego Centrum Logistyki poprowadziły zamknięte pociągi specjalne "Cztery Jeziora", na trasach Gliwice Łabędy - Leszczyny, Leszczyny - Kotlarnia, Kotlarnia - Most Zsypowy Wojciech (p. Pyskowice i Zabrze Mikulczyce), oraz Wojciech - Kotlarnia i Kotlarnia - Leszczyny - Gliwice Łabędy z manewrami w Gliwicach Porcie. Składy zestawione były z trzech wagonów 94A należących do TOZK.

 

Pociąg został zorganizowany dla przeprowadzenia rozmów z przedstawicielami urzędów i samorządów nt. zasadności likwidacji kolejowej linii piaskowej nr 301 i wybudowania w jej ciągu traktu rowerowego. Mimo zamknięcia dla podróżnych skład cieszył się wysokim zainteresowaniem osób śledzących jego trasę przejazdu.

Pełna fotorelacja z opisem po kliknięciu w fotografię.

 
18 V 2019
poc. Retro "Hutnik"

Parowóz TOZK Ty42-24 poprowadził poc. Retro Hutnik na trasie Gliwice Łabędy - Radzionków - Gliwice Łabędy, zamówiony przez Związek Zawodowy Pracowników Huty „Łabędy”.

 

Wraz z przejazdem zorganizowano zwiedzanie Muzeum w Radzionkowie - Centrum Dokumentacji Deportacji Ślązaków do ZSRR w 1945 roku.

(fot. Piotr Mróz, pełna fotorelacja na stronie internetowej TOZK)

 
3/4 X 2018
poc. Pożegnalny Kopalni Piasku Szczakowa

Parowóz TOZK Ty42-24 poprowadził dwa zamknięte pociągi pożegnalne na trasie kolei piaskowych do Kopalni Piasku Szczakowa, na zamówienie Niemieckich Miłośników Kolei. 

 

Składy odwiedziły stacje w Sosnowcu Jęzorze oraz Szczakowej Północ. W planie przejazdów, odbyły się w oba dni, wjazdy na pole piaskowe Ciężkowice oraz załadunek i wywóz ostatnich stąd transportów piasku.

(fot. Krzysztof Jakubina, pełna fotorelacja na stronie internetowej TOZK)

 
19 V 2018
poc. Retro Noc Muzeów

Parowóz TOZK Ty42-24 poprowadził wraz z trzema wagonami 94A skład zamknięty z Gliwic Łabęd do Radzionkowa, a następnie trzy kursy ogólnodostępne retro na trasie Radzionków - Tarnowskie Góry - Radzionków, które zostały uznane za wydarzenie wpisujące się w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Pociąg zdobiły dwie flagi Polskie na czole lokomotywy. Frekwencja osób zainteresowanych przejazdem przekraczała kilkukrotnie ilośc miejsc dostępnych w wagonach na każdym z przejazdów.

Pełna fotorelacja po kliknięciu w fotografię.